Extended Curriculum

This area shows the extracurricular activities available at MGS, their times and their locations. 
LUNCHTIMES
STAFF
WHERE
WHO
Computing Drop-in Clinic Mr Young Room 20 All year groups
Homework Drop in Club Miss Taylor & Mrs Lawrence Room 61 Years 7 & 8 
MONDAY
     
Maths Drop-In Clinic Maths Prefects Room 102 All year groups
MFL Spanish Support Mr Zaccarini MFL Year 11
Drama Rehearsal Mrs Brooks Room 95 KS4
Drama Rehearsal Mrs Edwards Room 95 years 9 - 11 Drama students
LEGO NXT Club   Room 72 All year groups
Big Band Mr Parry Room 94 All year groups
TUESDAY 
     
Gaudeamus Brass Group Mr Seeds Room 94 All year groups
MFL French Support Mr Ribbans 
Room 4 Year 11
MFL German Support Miss Krupa MFL Year 11
MFL Spanish Support Miss Arbizu MFL Year 11
Chess Club Mrs Gazet Room 74 All year groups
Christian Union Sixth Form Room 58 All year groups
Amnesty International Sixth Form Room 7 All year groups
Drama Club    Mrs Edwards Room 95 years 7 to 9
Art Club Mr Ashenfelter, Mr Jones, Mrs Morton Art Department All year groups
WEDNESDAY 
     
Choir Mr Bourne, Mrs Edwards, Harvey Crease  Room 94 All year groups
French Club Mr Ribbans Room 4 years 12 & 13
Psychology and Philosophy Mr Ferguson Room 47 years 10 to 13
A Level Science Help Mr Norton Room 71 years 12 & 13
Programming a Game Club Mr Young Room 72 All year groups
Oxygen discus current topics Mrs Kidby Room 58 All year groups
THURSDAY
     
Maths Drop-In Clinic Maths Prefects Room 102 All year groups
MFL French Support Miss Van Mol MFL Year 11
MFL German Support Mr Ribbans  MFL Year 11
History Drop-In Session Mr Wrein Room 106 years 12 & 13
Language  Olimpiad  Miss Adams Room 59 All year groups
Business Academy    Room 51 years 7, 8 & 9
STEM Ms Jefferson Room 70 All year groups
Psychology Catch up   Room 54 year 13
Hazards and Geopolitics  Mr O'Hanlon Room 52 Years 9 to 12
Drama Rehearsal Mrs Brooks Room 95 KS4 Drama students only
Competitive Debating Mr Ferguson Room 47 years 10 to 13
FRIDAY
     
Art Club Mr Ashenfelter, Mr Jones, Mrs Morton Art Department All year groups
English Booster Sessions Miss Lancaster Room 15 All year groups
BioMedical Nick Barker Room 69 years 12 & 13
War Hammer prep Miss Rankin and Ms Rathbone Art Department All year groups
Royal Navy CCF Mr Pinn Room 110 years 12 & 13
Live at Lunchtime Mrs Brooks, Mr Martin Room 95 All year groups
 AFTER SCHOOL
     
MONDAY 
 STAFF
WHERE
TIME
School of Production Rehearsals Mrs Brooks, Mr Goddard Room 95 3:45 - 5:15 All students
MFL Support Sessions Mr Ribbans MFL Year 12 & 13
War Hammer Mr Chapman Room 110 All year groups
Yugioh Card game Mr Shambler Room 57 All year groups
Basketball Mr Ashenfelter Sports Hall Years 10 - 13
TUESDAY 
     
Basketball Miss Rankin Sports Hall Year 7
WEDNESDAY 
     
Circuit Training / Rowing Mr Tomkins The Gym 6th Form 3:30 pm
MFL German Support Miss Kruppa MFL Year 11
History Club Miss Corby Room 108 3:30 to 4:30 years 7 & 8 
School Production Rehearsals Mrs Brooks, Mr Goddard Room 95 3:45 -5:15 All students
THURSDAY
     
Combined Cadet Force (CCF) Maj Highway School Grounds CCF 3.30-5pm. RAF GT Trg 5-6.30pm
FRIDAY
     
       
SATURDAY
     
Rowing Mr Tomkins The River 6th Form in the morning
SUNDAY
     
Rowing Mr Tomkins The River 6th Form in the morning