Extra-Curricular Clubs, Activities, Sports and Societies

Extra-Curricular Clubs, Activities, Sports and Societies list 2017-18

Extra Curricular PE Timetable 2017-2018

 

We run a huge number of Extra-Curricular Clubs, Activities, Sports clubs and Societies at MGS, please download the list (above) or browse the table below:-

 

ALL LUNCHTIMES

STAFF

WHERE

WHO

Art Club

Mr Ashenfelter, Mr Jones, Mrs Morton

Art Department

All year groups

Computing Drop in Clinic

Mr Young

20

All year groups

Homework Club

Librarian

Library

All year groups

Lunchtime Drop in Club

Mrs Green & Mrs Lawerence

Room 65

Years 7 & 8

MONDAY

 

 

 

Drama – Y11 Rehearsal

Mrs Brooks

Drama Studio

Year 11

TUESDAY

 

 

 

Gaudeamus Brass Group

Mr Seeds

Music Room

All year groups

Geography Club

Mr Darbey

17

Year 7 & 8

KS4 French Revision

Miss Solbes

Study Room 2A

KS4 Students

Spanish Clinic

Mrs Arbizu-Powell

10

Years 11

Science Clinic

Mr Moody/Mr Williams

Lab 30

All year groups

WEDNESDAY

 

 

 

Choir

Miss Mason/Harvey Crease

Music Room

All year groups

French Conversation Club

Miss Solbes

Study Room 2A

KS5 Students

THURSDAY

 

 

 

Concert Windand

Andrew Parry

Music Room

All year groups

Christian Union (CU)

Students

Room 58

All year groups

Science Clinic

Mr Moody/Mr Williams

Lab 30

All year groups

GCSE Composition Clinic

Ms Mason

Music Room

Y10&Y11

FRIDAY

 

 

 

Kids Lit Quiz & Reading Group

Mrs Day

Library

All years

 

MONDAY AFTER SCHOOL

 STAFF

WHERE

TIME

Duke of Edinburgh Award Scheme

Mr Kincaid

61

Mon, Tue & Wed 3.30-4.45

Harvard Model United Nations

Mr Gymer

75

Monday 3.30-5pm, MUN Group only

Homework Club

Librarian

Library

3.30-4.30 – All age groups

School of Rock Rehearsals

Mrs Brooks, Mr Goddard

Drama Studio

 

 

Miss Mason 

& Music Room

 

TUESDAY

 

 

 

Duke of Edinburgh Award Scheme

Mr Kincaid

61

Mon, Tue & Wed 3.30-4.45

WEDNESDAY

 

 

 

Duke of Edinburgh Award Scheme

Mr Kincaid

61

Mon, Tue & Wed 3.30-4.45

History catch up session

History teachers

106

3.30-4.30   - All age groups

Homework Club

Librarian

Library

3.30-4.30 – All age groups

Rowing

Mr Tomkins

Maidstone Rowing Club

2-5pm

School of Rock Rehearsals

Mrs Brooks, Mr Goddard

Drama Studio

 

 

Miss Mason 

& Music Room

 

THURSDAY

 

 

 

Homework Club

Librarian

Library

3.30-4.30 – All age groups

Combined Cadet Force (CCF)

Maj Highway

School Grounds

3.30-5pm RAF GT Trg 5-6.30pm

GCSE Composition Clinic

 Ms Mason

Music Room 

3.30pm-5.00pm

FRIDAY

 

 

 

Reading Group

Mrs Day

School Library

3.30-4pm – All age groups

 

EXTRA-CURRICULAR PE PROGRAMME

LUNCH TIME ACTIVITIES

DAY

GYM

STAFF

SPORTS HALL

STAFF

MON

 

YEARS 7, 8 & 9 ‘TURN UP & PLAY’ TABLE TENNIS

YEARS 10 - 13 USE OF FITNESS ROOM

AET 

MJH

YEARS 9, 10 & 11 ‘TURN UP & PLAY’ BADMINTON

 

 

GD/JK

TUE

 

YEARS 10 - 13 ‘TURN UP & PLAY’

TABLE TENNIS

YEARS 10 - 13 USE OF FITNESS ROOM

 

PWH

‘TURN UP & PLAY’ HANDBALL CLUB

(ALL YEARS)

Start date to be confirmed

 

AET

WED

 

SENIOR SCHOOL TEAMS

FIXTURES AFTERNOON

(NO LUNCH TIME CLUBS)

MAH

MJH

AET 

PWH

SENIOR SCHOOL TEAMS

FIXTURES AFTERNOON

(NO LUNCH TIME CLUBS)

MJH

AET 

PWH

THUR

 

YEARS 10 - 13 ‘TURN UP & PLAY’ TABLE TENNIS

YEARS 10 - 13 USE OF FITNESS ROOM

PWH

AET

YEARS 7 & 8 ‘TURN UP & PLAY’

BADMINTON

 

 

GD/JK

FRI

 

YEARS 7, 8 & 9 ‘TURN UP & PLAY’ TABLE TENNIS

YEARS 10 - 13 USE OF FITNESS ROOM

AET

MAH

YEARS 12 & 13 ‘TURN UP & PLAY’ BADMINTON

 

GD/JK

 

AFTER SCHOOL ACTIVITIES

DAY

TERMS 1 - 4

STAFF

TERMS 5 & 6

STAFF

MON

 

SENIOR FOOTBALL TRAINING (11-13)

 

YEAR 10 RUGBY PRACTICE

 

YEAR 9 RUGBY PRACTICE

 

YEAR 7 RUGBY PRACTICE

AET

EJS/TEW

 

 

MJH

 

PWH

SENIOR CRICKET NETS (Yrs 12 & 13)

 

‘JUST TURN UP’ ATHLETICS & TENNIS (all years)

 

 

YEAR 10 CRICKET PRACTICE

 

TBC

 

 

 

 

TBC

TUES

 

SENIOR RUGBY TRAINING (Yrs 11-13)

 

YEAR 8 FOOTBALL TRAINING

 

SENIOR GIRLS NETBALL

PWH

 

AET

GD/JK

YEAR 9 CRICKET PRACTICE

TBC

WED

1ST XI FOOTBALL FIXTURES

 

2nd XI FOOTBALL FIXTURES

 

SENIOR RUGBY FIXTURES

GIRLS RUGBY

 

YEAR 9 FOOTBALL TRAINING

AET

 

MJH

 

MAH

PWH

 

MDJ

1st XI CRICKET FIXTURES

 

YEARS 7 - 10 ATHLETICS FIXTURES

TBC

 

ALL PE STAFF

 

THUR

 

YEAR 8 RUGBY PRACTICE

GIRLS RUGBY TRAINING

YEAR 10 FOOTBALL TRAINING

MAH

PWH

AET

YEAR 8 CRICKET PRACTICE

TBC

 

 

FRI

YEAR 7 RUGBY PRACTICE/FIXTURES THROUGH GAMES

AET & PWH

YEAR 7 CRICKET PRACTICE

TBC

 

SAT

 

 

RUGBY FIXTURES FOR ALL TEAMS

ALL

RUGBY STAFF

 

CRICKET FIXTURES FOR ALL TEAMS

ALL

CRICKET

STAFF

 

 

AET = MR. A.T. TERRELL

MJH = MR. M. J. HALL

MAH = MR. M. A. HOLMES

JA- MR. J. ASHENFELTER

PWH = MR P.W. HATHAWAY

GD = Mr G. DAVIS

EJS    = MR. E. J. SEYMOUR

 

MDJ = MR. M. D. JONES

MT = Mr M. TOMKINS

JK = MR J. KEELEY

 

 

ADDITIONAL FIXTURES ARE LED BY THE TEAM MANAGER AS FOLLOWS

U13 FOOTBALL (AET/JK/GD)

U14 FOOTBALL (MDJ)

U15 FOOTBALL (AET)

HANDBALL (AET)

VOLLEYBALL (AET)

ROWING (Headmaster )

BASKETBALL (AET/JA)

GIRLS RUGBY (PWH)